Filmy wojna, lata 40.

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wojna, lata 40.. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Berlin, rok 1943. Pracownicy szpitala Charité zmagają się z krwawymi skutkami II wojny światowej i nazistowskimi praktykami medycznymi, w tym programem eugenicznym.
Opowieść rozpoczyna się w 1944 roku, powstanie warszawskie ponosi dotkliwą klęskę. Warszawa zrujnowana. Ocalali powstańcy zdejmują mundury i razem z cywilami uciekają z miasta. Główny bohater – Marcin – zostaje ranny podczas ucieczki, ląduje w niemieckim szpitalu. Tymczasem jego przełożony major Steinert namawia go do walki z Sowietami. Marcin jednak postanawia nawiązać kontakt z władzą ludową…


Cesira, matka trzynastoletniej Rosetty, jest właścicielką małego sklepiku w jednym z rzymskich zaułków. Nasilające się naloty aliantów (jest rok 1943) skłaniają Cesirę do opuszczenia miasta. Wraz z córką wyprawia się na wieś do swoich krewnych. Okrucieństwa wojny, chaos i głód - oto co napotyka po drodze i co zastaje w rodzinnej wiosce. Jedyną osobą świadomą sensu historycznych wydarzeń, jedynym człowiekiem mogącym ofiarować Cesirze psychiczne oparcie jest Michele - młody nauczyciel o lewicowych przekonaniach. Darzy on Cesirę głębokim uczuciem, nie wiedząc, że sam jest przedmiotem pierwszej dziewczęcej miłości Rosetty.
Litwa, rok 1948. Wojna się już skończyła, ale kraj nadal pogrążony jest w rozpaczy. 19-letni Untė jest członkiem partyzantki, która przeciwstawia się okupacji sowieckiej. Choć ta rozpaczliwa walka nie rozgrywa się na równych warunkach, wszyscy mają świadomość, że zadecyduje o przyszłości całego narodu. Będący na progu dorosłości Untė odkrywa przemoc i zdradę. Zacierają mu się też granice między młodzieńczą pasją a sprawą, o którą walczy. Chłopak decyduje się dać z siebie wszystko, nawet jeśli oznacza to utratę niewinności... Dramat wojenny opowiadający o młodzieńczej brawurze w reżyserii wyróżnionego na MFF w Berlinie Sharunasa Bartasa (Trys dienos). Produkcja była pokazywana na wielu prestiżowych festiwalach filmowych – w tym w San Sebastian.
Film przedstawia losy Francji w latach 40. podczas trwania drugiej wojny światowej. Pokazuje jak ówczesne władze Francji współpracowały z nazistowskimi Niemcami. Ukazane są archiwalne materiały z tamtych czasów.
Historia Haliny Szwarc to docu drama oparta na faktach. Jej bohaterka jest skromną polską dziewczyną, której spektakularne działania szpiegowskie odniosły znaczący wpływ na rozwój wydarzeń wojennych 1939–1944, na terenie Niemiec, Austrii i okupowanej Polski. Halinę Szwarc (w tej roli Joanna Kulig) poznajemy jeszcze przed II wojną światową, gdy jako zdolna maturzystka, uczennica konserwatorium i harcerka snuje plany na przyszłość. Jednak wybuch wojny – 1 września 1939 roku, powoduje znaczące zmiany w jej życiu. Nie zdaje sobie wówczas sprawy z potężnego wpływu jakie ta wojna wywrze na jej dalsze losy. Jako siedemnastoletnia dziewczyna wstępuje do konspiracji, do wywiadu.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…